CZJUG Online – Programujme doménově (Václav Pech)

Nahrávka z přednášky

Příští setkání Pražské Czech Java User Group proběhne v úterý 18.1. od 19h online. Vstup na akce CZJUGu je zdarma, a není třeba se předem registrovat.

Pokud se chystáte přijít, dejte nám vědět přihlášením na tuto událost na facebooku.

Čas: 19:00

Název: Programujme doménově

Link na videoconferenci: https://meet.jug.cz/CZJUG-18-01-2022-programujeme-domenove (přes Jitsi)

CZJUG pravidelně podporují:

  • Avast – nahrávání přednášek pro shlédnutí online
  • JetBrains – licence pro vývojářské nástroje pro přednášející
  • Oracle – doména www.java.cz 

Programujme doménově

Tak, jako lidé zefektivňují svoji vzájemnou komunikaci pomocí odborných výrazů a slangů, doménově-specifické programovací jazyky (DSL) zefektivňují komunikaci lidí s počítačem. Pojďme se společně podívat, jak pomocí JetBrains MPS, open-source nástroje pro tvorbu programovacích jazyků, efektivně navrhovat jazyky specifické pro domény jako jsou bio-informatika, medicína, pojišťovnictví, embedded software, daňová legislativa či složité výrobní procesy. Kromě nezbytné teorie a několika praktických ukázek definice jazyků zhlédnete konkrétní příklady použití DSL u některých našich zákazníků. Dozvíte se také o výhodách projekčního editoru, o modularizaci jazyků a o generátorech kódu. Věřím, že vám přednáška poskytne nové podněty a rozšíří vám technické obzory.

Václav Pech

Václav je nadšený programátor. Zajímá se především o distribuované a paralelní systémy, genetické algoritmy, moderní programovací jazyky a jazyky doménově-specifické. Již 18 let pomáhá společnosti JetBrains vyvíjet nástroje pro profesionální vývojáře, kteří sdílejí vášeň pro programování. V rámci projektu JetBrains MPS zkoumá nové přístupy k programování s cílem posunout hranice oboru o kousíček dále.

One thought on “CZJUG Online – Programujme doménově (Václav Pech)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

CAPTCHA načítání...

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..